Energetyka wiatrowa

Rosnący nacisk na redukcję emisji dwutlenku węgla sprawił, że energetyka wiatrowa w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. W 2010 roku zainstalowana moc turbin wiatrowych na całym świecie wyniosła 197 GW, a w okresie 2005-2010 średnioroczny wzrost nowych instalacji wyniósł ponad 27%.

Budowa i utrzymanie farm wiatrowych niesie ze sobą szereg wyzwań. Na etapie budowy bardzo ważne jest odpowiednie spasowanie elementów konstrukcyjnych wierzy, tak aby kołnierze elementów rurowych do siebie przylegały, jak również właściwe wyosiowanie układu przeniesienia napędu turbiny wiatrowej. Na etapie eksploatacji poważnym wyzwaniem jest konserwacja elementów mechanicznych turbin wiatrowych, takich jak łożyska, przekładnie i generatory. Urządzenia te są podatne na uszkodzenia, które niewykryte w porę mogą spowodować dalsze poważne szkody i narazić właściciela na dodatkowe straty. Z drugiej strony wymiany prewencyjne tych elementów są niezwykle kosztowne i mogą podważyć ekonomiczny sens całego przedsięwzięcia.

Firma EC Systems wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom i oferuje gotowe rozwiązania w postaci zaawansowanych systemów do laserowych pomiarów geometrycznych i osiowania wałów, a także platformy VIBstudio do monitorowania stanu turbin wiatrowych, opcjonalnie połączonego z usługą zdalnego nadzoru diagnostycznego.

Polecane produkty i usługi dla energetyki wiatrowej

VIBstudio - Inteligentna platforma przeznaczona do ciągłego monitorowania stanu technicznego, zabezpieczania przed awarią oraz diagnostyki drganiowej maszyn i urządzeń

Szeroki zakres konfiguracji umożliwia dostosowanie systemu do potrzeb funkcjonalnych oraz możliwości finansowych Klienta. Co więcej, łatwość jego przyszłej rozbudowy pozwala rozłożyć inwestycję w czasie. Daje to unikalną korzyść biznesową pozwalającą rozpocząć od taniej wersji bazowej systemu monitorowania dla jednej maszyny, a następnie stopniową jego rozbudowę w zaawansowaną platformę zdalnej diagnostyki dla całego przedsiębiorstwa.

Czytaj dalej »

 

VIBcare - Zdalny nadzór diagnostyczny nad turbinami wiatrowymi

Platforma VIBstudio może działać w połączeniu z usługą zdalnego nadzoru diagnostycznego - VIBcare. Architektura systemu VIBcare pozwala na objęcie zdalną diagnostyką setek instalacji rozproszonych na znacznym obszarze, również w miejscach ze słabą przepustowością łącz internetowych. Dzięki naszemu systemowi, urządzenia znajdą się pod nadzorem najwyższej klasy fachowców, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów osobowych i organizacyjnych.

Czytaj dalej »